• 2. prostředí - AUTOBUS
      • 2. prostředí - AUTOBUS

      • 05.02.2023 17:42
      • Autobus je matematické prostředí, ve kterém děti procvičují základní spoje sčítání a odčítání (numerika), evidují probíhající děj do tabulky (statistika), objevují početní zákonitosti tabulky (logika) a zároveň je to hra umožňující osobitý zážitek (motivace a dramatizace).
      • Do řešení úloh se zapojuje mnoho dětí. Zastávají všechny role hry Autobus a co je důležité, zpočátku samy úlohy tvoří, protože jako výpravčí rozhodují, kolik lidí z autobusu vystoupí a kolik do něj nastoupí. Velmi důležitá je vizualizace – osobní zážitek z „jízdy“.

        Jak se ve škole hraje matematický autobus? Nahlédneme do scénáře:

        Účinkující:

        * jeden řidič autobusu – přenáší autobus (krabici), do kterého není vidět a hlásí průběh jízdy,

        * několik výpravčích různě rozmístěných na zastávkách,

        * moderátor / koordinátor jízdy (žák nebo zpočátku učitel) – klade otázky, např. Kolik lidí přijelo  na konečnou?

        Scéna:

        Po třídě vyznačíme několik zastávek a děti je pojmenují. Minimum jsou tři zastávky. Jména si mohou děti vymyslet, třeba U Dveří, U Umyvadla, U Okna…

        Materiál:

        Autobus je představován krabicí, cestující mohou být nahrazeni figurkami ze stolní hry nebo víčky od PET lahví. Všechno si mohou děti vyrobit samy, např. v praktických činnostech nebo výtvarné výchově. Využíváme tak mezipředmětových vztahů a rozvíjíme fantazii dětí.

        Akce:

        Řidič vyjíždí s autobusem na svoji trasu, která je předem určená a označená ve třídě. Přenáší přitom krabici tak, aby děti do ní neviděly. Na zastávkách čekají cestující (nebo také ne). Výpravčí hlásí, kolik cestujících vystoupilo z autobusu a kolik nastoupilo. Hlásí tak, že počítá po jednom, vždy zvedne ruku a ukáže cestujícího, který „nastupuje“ do autobusu: Nastoupil jeden cestující, nastoupil další cestující a další cestující… To je důležité, aby ostatní děti dávaly pozor a také, aby měly kontrolu, že to výpravčí nepopletl a nenechal do autobusu nastoupit jiný počet cestujících, než oznámil.

        Na konečné stanici žáci sami určí, kolik cestujících vystoupí a po té si tuto skutečnost ověří /zkontrolují podle počtu skutečných cestujících (figurek) v autobusu.

        Cíl:

        Žáci sledují počet cestujících na jednotlivých zastávkách a zjištěné údaje si zapisují. Učitel nebo žáci kladou další otázky, např. kolik cestujících celkem jelo v autobuse, kolik cestujících jelo z jedné zastávky na následující apod. Při větší náročnosti zadání úlohy vedeme žáky k tomu, že je třeba získané poznatky písemně zaznamenat a uspořádat = použít tabulku.

        Přínos prostředí Autobus pro rozvoj matematického myšlení žáků

        * rozvoj paměti – při prvních hrách, kdy si děti nevedou písemné záznamy

        * vytváření zásoby matematických nástrojů – řetězení aditivních vztahů

        * rozvoj kombinatorického a logického myšlení – číslo jako operátor změny, zaznamenávání mezivýpočtů

        * tabulka, jako záznam procesu – cesta k zaznamenávání údajů do tabulky je dlouhá, ale když se žákům podaří na ni přijít, mají výborný nástroj, jak děj zaznamenat přehledně a účelně pro získání řešení

        * rozvoj zkušeností s matematickým modelováním – sledování zákonitostí v tabulce,

        * nabývání zkušeností s rozborem problému a stanovením plánu řešení – žáci kromě počítání odhalují i účinné strategie, které mohou použít napříč celou tabulkou

        * rozvíjení spolupráce při řešení problémových úloh

        * přesné a stručné vyjadřování užíváním matematického jazyka včetně symboliky

        Příklady z učebnic a vývoj tohoto prostředí

        1. ročník:

        2. - 3. ročník:

         

      • Zpět na seznam článků

Partneři školy

  • Edupage
  • Valašské Klobouky
  • FairTrade
  • Hejného metoda
  • Fraus