• Základní škola Valašské Klobouky
   • Škola otevřená všem
   • Novinky

    • Úspěch v celorepublikovém finále o nejlepšího kuchaře ve společném stravování

    • 03.09.2020 09:46
    • V posledním srpnovém týdnu se v pražské MAKRO Akademii sešli kuchaři ze všech koutů České republiky, aby předvedli své umění a poměřili odborné dovednosti ve třetím ročníku soutěže Nejlepší kuchař ve společném stravování.
    • Vyhlašovatelem a hlavním organizátorem soutěže byla Asociace kuchařů a cukrářů České republiky. Cílem soutěžního klání bylo zejména ukázat, že i kuchaři v provozech společného stravování jsou stejně šikovní a odborně zdatní, jako ve vyhlášených restauracích a hvězdičkami ověnčených hotelech. Jen na ně dosud není tolik vidět – nemají svoje veřejné prezentace ani televizní pořady. S limitovaným rozpočtem přitom dokážou vykouzlit pokrm hodný oceněný Zlatou vařečkou. Strava musí být pestrá, hezky upravená a hlavně strávníkům chutnat.

     Každý účastník soutěže musel nejprve projít úvodním kolem, kdy poslal fotografie svého menu s popisem přípravy. Přihlášená menu musela splnit přísné nutriční nároky. Kuchaři přitom nesměli přesáhnout normou stanovený limit na náklady jedné porce třicet čtyři korun. Do finálového klání postoupilo 12 nejlepších škol.

     Soutěžní den začal v 8 hodin. Soutěžící nastupovali do kuchařského studia po 15 minutách. Na uvaření a přípravu pokrmu k prezentaci měl každý soutěžní tým 2 hodiny. V první části dne soutěžily mateřské školy, které měly připravit tři druhy pomazánek. Druhá část dne patřila základním školám. Degustace začala v deset hodin dopoledne. Každý tým se nejdříve představil a začal s obhajobou pokrmu. Připravené degustační porce hodnotila porota složená z kuchařů, nutričních terapeutů a dalších odborníků na gastronomii a výživu. Nechyběl ani čestný porotce z řad celebrit, herečka a vynikající kuchařka Markéta Hrubešová. V letošním roce byla poprvé přítomná technická komise v kuchyni, která u každého soutěžního týmu hodnotila hygienu, organizaci práce, úklid, hospodárnost a technologii přípravu pokrmů.

     Do finálového klání se dostala také školní jídelna ZŠ Valašské Klobouky. Soutěžní tým, který reprezentoval základní školu tvořily Kateřina Slabíková a Renata Kozáková. Povinnou surovinou byl kuřecí stehenní řízek bez kosti a kůže. Pokrm měl být moderní, chutný, zdravý a sezónní.

     Naše školní jídelna si připravila kuřecí steak na tymiánu, paprikovo – rajčatový přeliv, zapečené jáhly s kurkumou a parmazánem, lehký salát z baby špenátu a dýňovými semínky. Odměnou nám bylo krásné 3. místo a spousty zážitků z celého soutěžního dne.